Telefon Destek: 0(212) 277 0724 | 0(553) 799 1856 | 0(536) 280 2440

Popüler Sorular

Kaliteli bir boya koruma filmi; ister PVC, ister poliüretan esaslı olsun, en az 5 yıl sararmadan performanslarını sürdürürler. Çok sıcak güney illerimizde bu süre 3 yıla düşebilir.

Eğer boya koruma filmi 5-6 yıldan fazla süredir aracın üzerinde değilse, bu film boya koruma filmi değil, sıradan hatta ucuz bir laminasyon filmidir. Tanınmış bir markası olsa bile bu tanınmış markaların reklam/tabela görsellerinde kullanılan şeffaf boya koruma film serileri de vardır! Bunlardan şiddetle kaçınılmalı, kullanılan ürünün özel araç boya koruma için üretilmiş olduğundan emin olunmalıdır.

Tersi söylense bile hiç bir seramik kaplama çizilmezlik sağlayamaz. Hiç bir sert yüzeyin çizilmez olamayacağı gibi. Yapılması gereken aracınızın fırça kullanmaksızın temizlenmesi, tozsuz bez ile kurulanıp parlatılmasıdır.

9H diye ifade edilen MOHS 9 derece sertlik değildir, kurşun kalem sertliğidir. Elmasın 10 derece olduğu MOHS skalasına göre 1,5-2 derecededir. (Zaten araç boya yüzeyi de bu civarlardadır hatta daha serttir.)

Çizilmelere karşı kalıcı boya koruma sistemlerinin çoğu belli bir direnç sağlasa bile, yeterli görülmediği taktirde seçim boya koruma filmleri olmalıdır. 120-160 mikronluk boya koruma filmleri mekanik etkenlere çok daha etkin bir koruma sunar. Seçiminiz Xpel Ultimate olursa, filmin ömrü sararmaksızın 10 yıldır, olası çizikler ısı ile yok olur. Matrix Micro Coatings mavi kutu ürünümüzün doğru uygulanışı da elastomerik üst yüzeyin kendi kendini ısı ile yenileyebilmesi özelliği sayesinde güneşli sıcak havaların desteği ile ince çiziklerin kaybolmasına olanak verir.

Kaliteli ve gerçek bir seramik kaplama, su kaydırıcılık, parlaklık, risksiz uygulama gibi özelliklerin dışında, öncelikle ve mutlaka yıllara yayılan bir dayanım sunmalıdır. Çevresel aşındırıcılara maruz kalınmanın laboratuvar ortamında hızlandırıldığı test metodları mevcuttur ve birçok güvenilir kuruluşça uygulanabilir. Bunun dışında bir de “cross hatching” denilen bir seramik kaplama test metodu daha vardır. Uzakdoğu yapımı ürünlere pek uygun olmayan bu test metodu daha çok ABD de uygulanır. Seramik kaplama uygulanmış ve gereğince kürleşmiş olan numune parçanın üzerine birbirine çok yakın paralel çelik jiletler ile yukarıdan aşağıya paralel çizik oluşturulur. Ardından bir de yatay çizikler oluşturulur. Ortada bu çiziklerin kesiştiği bölümde çiziklerin oluşturduğu minik kareler ortaya çıkmıştır. Bu minik karelerin üstüne test metodunca onaylı kuvvette bir yapışkana sahip bant yerleştirilir. Bantı kaldırınca seramik kaplamadan ne kadarının kopup banta geçtiği incelenip rapor yazılır. Ne kadar az kaplama banta geçmişse, seramik kaplamanın yüzeye tutunması o derece yüksek, haliyle kalıcılığı da o derece uzundur. Kaliteli ve gerçek Seramik kaplamalara ait olan kalıcılık özelliği için ürüne ait bu test metodlarını görmeyi istemek doğru bir yaklaşımdır.

img